ГОЈКОВИЋ: ПОСЛАНИЦИ БИРАЈУ И СМЕЊУЈУ ПРЕДСЕДНИКА ПАРЛАМЕНТА
Сви посланички предлози, укључујући и захтеве за моју смену, легални су и легитимни, али не одлучујем ја да ли ће и када нешто бити уврштено у дневни ред, за то постоји јасна процедура, коју сви морају да поштују, каже у разговору за „Политику", председница Народне скупштине Маја Гојковић.
Ниједан од захтева за њену смену, истиче наша саговорница, по пословнику не може бити уврштен у дневни ред започете седнице, која се наставља данас.
- Посланици су гласали да водим парламент, они ће одлучити и да ли ћу наставити то да радим. Ако одлуче да не желе, онда ће тако и бити, не видим ништа страшно у томе - истиче Маја Гојковић.
* Колико има захтева за вашу смену и хоће ли бити на дневном реду?
- Један захтев је потписао Саша Радуловић, а други 32 посланика опозиције: ДС, СДС, ЛДП, ЛСВ и независни посланици. Ова група посланика тражила је хитан поступак, а у складу с процедуром, предлог да то буде уврштено у дневни ред може да буде истакнут у петак, кад почиње нова седница. Не може се предлагати за започету седницу. Будући да је реч о хитном поступку, о томе нема расправе, само се гласа да ли ће бити уврштено у дневни ред. Радуловићев предлог нема ознаку хитности и он иде у редовну процедуру, за коју постоје јасна правила. Хоће ли се ове иницијативе наћи на дневном реду, зависи од снаге аргумената којима ће предлагачи покушати да убеде посланике да гласају за то.
* Опозиција очекује изјашњавање о томе већ данас, вашу смену траже и демонстранти, а протести ће трајати испред парламента...
- Свесна сам тога да ће опозиционари искористити наставак седнице да причају о чему желе. Радим у складу са пословником и не размишљам о томе шта ће да се деси, да ли ће демонстранти да упадају у парламент, о томе треба да размишљају сви посланици, али и грађани Србије, јер онда нисам у питању ја, него демократија.
* Оптужују вас за удар на демократију, јер сте, како је више пута поновљено, суспендовали парламент...
- Нису сви то рекли, само неколико њих. Нисам суспендовала скупштину, радила сам оно што је предвиђено пословником: дала сам паузу. Мени то спочитавају они који су од 2000. до 2012. године потпуно обесмислили рад парламента, они који су узели 50 посланичких мандата Војиславу Коштуници и доделили ДС-у, па су их после одлуке суда вратили, тако да смо у једном тренутку имали више од 300 посланика. Нема већег државног удара од одузимања мандата посланицима који су их на изборима освојили.
* Али ви и ваш СНС обећали сте да ћете радити другачије, боље...
- Ни ја ни СНС ништа од поменутог нисмо урадили, нисмо гласали из Солуна, нити смо гласањем из Бодрума смењивали гувернера НБЈ. Све то грађани вреднују, памте и зато неће да гласају за њих. Нека ми не држе лекције они који су крали чак и народну вољу, ја ништа од тога нисам урадила.
* Шта би се десило да је скупштина заседала...
- Молим вас, ништа ја нисам урадила на своју руку. Десет шефова посланичких група тражило је да се одреди пауза, сви који траже моју смену били су присутни на седници кад сам прочитала тај захтев...
* То су били шефови посланичких група владајуће коалиције...
- Та коалиција чини већину у парламенту, па кога да послушам, ако не шефове посланичких група? Не може парламент да ради са 30 посланика. Иначе, мени се нико, ниједан посланик, није обраћао док је трајала кампања. Сетили су се тек кад су избори прошли и кад нису остварили резултат какав су очекивали, мада не знам на основу чега. Дакле, десет шефова посланичких група је тражило паузу, јер су на колегијуму, пре почетка седнице, видели како ће она изгледати. Бошко Обрадовић рекао: ''Ја ћу се кандидовати за председника, бићу у парламенту 24 сата и тако ћу да водим кампању". Тада нисам знала да ће четири посланика да се кандидују, а само 48 сати касније, на седници на којој се обраћала Федерика Могерини, видели смо како би радио парламент, ту су посланици СРС-а и Двери, предвођени председничким кандидатима Војиславом Шешељом и Бошком Обрадовићем, викали, носили транспаренте и тако започели кампању. Обрадовић је предлагао да ја одем да учествујем у кампањи, а да седницама, отприлике председава Гордана Чомић из ДС-а. Ето како је све то било замишљено.
* Војислав Шешељ тражи вашу смену зато што сте рекли да идете у владу да се консултујете...
- Сви изгледа слушају селективно и чују оно што хоће. Нити је требало да идем, нити сам ишла, звали су ме из владе, као што увек чине и сада и у ранијим периодима, без обзира на то ко је био председник, да виде када да дођу министри, који треба да бране предложене законе, као министар Бранислав Недимовић. То су консултације о којима сам говорила и то сви знају, али се праве да не знају о чему је реч. Чуда су стварали са овим парламентом они који су некада имали власт, а шта год да сам ја урадила не би ваљало. Мета и нисам ја, него СНС и Александар Вучић, као неко коме је подршку дало два милиона људи, које би хтели да избришу гумицом. Вучић на поновљеним изборима добија још више гласова, виде људи о чему се ради.
* Млади који протестују траже вашу смену...
- Тога се досетио Бојан Пајтић, то нема везе с протестима. Пајтић је написао захтеве, објавио на друштвеним мрежама, а 30 минута касније волшебно су усвојени на протестима, који у том тренутку нису били ни почели, значи усвојени су на неком другом месту. Онда се захтеви гомилају, па се тражи смена Верољуба Арсића, РИК-а, РЕМ-а, Драгана Бујошевића... Није суштина у захтевима, овде је реч о обесмишљавању демократије и начина избора председника државе, парламента, других институција и уводи се принцип да не важе два милиона гласова, него да улица одлучи ко ће бити председник Србије. Нисмо на квизу, па да нагађамо да ли је председник особа А, Б или Ц. То одлучују грађани на изборима.
* Први пут је неко ко тражи смену председника парламента отишао да му то каже, као Чедомир Јовановић, како је прошао тај састанак?
- То ме изненадило. Пријатно. Он је рекао да је његова посланичка група потписала предлог и зашто, а ја сам му захвалила што је дошао и рекла му да је то демократски и његово право. Шта ће бити, одлучиће парламент.
извор: Политика