Вести

ЈОКСИМОВИЋ: ПОСЕТЕ ЕВРОПСКИХ ЗВАНИЧНИКА ВАЖНЕ ЗА СРБИЈУ

Министарка без портфеља задужена за европске интеграције Јадранка Јоксимовић каже да је посета европског комесара за проширење Јоханеса Хана, који се у више наврата показао као добронамеран према Србији и пружио подршку, прва званична посета од формирања Владе у Србији. Европске интеграције су најбољи начин да остваримо наше интересе, истиче министарка и додаје да ће се са Ханом разговарати и о односима са Хрватском.

Јадранка Јоксимовић је рекла да је Србија у доброј и динамичној фази у процесу европских интеграција, да треба да користи спољно-политичке елементе и добре односе са државама, реагује и одржава контакте.

"Важно је да грађани разумеју да су овакве посете, недавни долазак премијера Мађарске Виктора Орбана, затим разговори који ће се следеће недеље одржати у Паризу са Франсоа Оландом, данас је у Србији и Петер Сијарто, веома битне", истиче Јокисмовићева.

Говорећи о тензијама у региону, односима са Загребом и Референдумом у РС, министарка Јоксимовић је рекла да ће на данашњем састанку сигурно бити речи о томе пошто је регионална сарадња политички предуслов европских интеграција за све земље.

"Наша позиција је стабилна добрим делом захваљујући добром односу према регионалној стабилности. Сви имају своју одговорност, а земља чланица ЕУ има додатну одговорност да, као што је председник Европске комисије Жан Клод Јункер рекао, поштује европске вредности и толеранцију", каже Јоксимовићева.

Истиче да бриселска администрација има предности и мане, али да је врло јасна порука из писама.

"Хрватска је чланица ЕУ и тиме је у предности, Србија се показала као максимално одговорна, показали смо колико поштујемо стабилност. Европске интеграције су најбољи начин да наше интересе остваримо. Јасно је ко је направио то да причамо о регионалној стаблиност, али наша влада није фокусирана само на регион, ми имамо суседе који нису у Западном Балкану, као што су Мађарска, Аустрија... Није случајно Вучић посетио Беч, ја Будимпешту. Србија има савезнике и пријатеље и стиче их да бисмо наше националне интересе боље промовисали", објашњава Јоксимовић.

Истиче да посета комесара Јоханеса Хана може да утиче на извештај о напретку који ће бити објављен у октобру.

"Ово је добра прилика да са Ханом прођемо све ставке, и све ће то дати добар допринос извештају крајем октобра. Дијалог Београда и Приштине, конкретни резултати да напредујемо у процесу европских интеграција и схватили смо да оне нису само део спољне политике, то је механизам унутрашњег развоја", рекла је Јоксимовић.

Додаје да ће се са Сијартом разговарати како да локалне и регионалне агенције за развој у Србији искористимо за развој пољопривреде и енергетике.

"Ми смо земља кандидат и на рационалан начин смо прихватили обавезе европских интеграција. Говорим о фискалној консолидацији, дефициту, и то није важно да бисмо добили похвалу, то значи да ће професори, лекари имати користи и стабилно финансирање", закључила је Јоксимовић.

Jоксимовић и Сиjарто: Kонкретни проjекти сарадње

Mинистарка за европске интеграциjе Jадранка Jоксимовић састала се данас са министром спољних послова и спољне трговине Mађарске Петером Сиjартом, ради даље конкретизациjе договора о сарадњи између две државе у процесу европских интеграциjа и спровођења проjеката из области прекограничне сарадње између Србиjе и Mађарске.

Jоксимовић и Сиjарто, коjи у Београду борави поводом Tрилатералног састанка Kине, Mађарске и Србиjе о прузи Београд-Будимпешта, разматрали су области од приоритетног значаjа за сарадњу, о коjима су разговори започети прошле недеље у Будимпешти током министаркине билатералне посете, а затим и настављени почетком ове недеље у Београду, током посете мађарског премиjера Виктора Oрбана.

Oцењено jе да однос две државе добиjа нову динамичниjу фазу и да Mађарска представља поузданог партнера Србиjе на њеном европском путу.

Сложили су се да европске интеграциjе представљаjу додатни механизам и за свеукупни унутрашњи развоj jедне државе, почев од реформског процеса до спровођења конкретних проjеката на терену коjи унапређуjу живот грађана и доприносе развоjу локалних средина.

Такође, сагласили су се да ће обе државе максимално користити могућност да заjедно конкуришу за приступ европским фондовима и разним проjектима прекограничне сарадње.

извор: РТС, Танјуг