ВУЧИЋ: ДРЖАВА ЋЕ ПОКУШАТИ ДА СПАСЕ 16 НАЈВЕЋИХ ФИРМИ
Премијер Србије Александар Вучић изјавио је данас да највећи проблем у Србији представља приватизација и да није сигуран како ће Влада успети да се избори са тим, с обзиром да не постоји довољна подршка за тај посао.
"Највећи проблем је онај са којим ће се суочавати Сертић, то је питање приватизације, и питање наше свести лицемерја која нас води дотле да сваки пут неко може да вам каже "зашто дајете паре Симпу или Јумку", а кад се појаве на улици сви ће да их подрже и да кажу влада мора да им да паре", рекао је Вучић обраћајући се на конференцији Савета страних инвеститора "Reality Check".
Премијер је истакао и да је прихватио сугестију ММФ, иако сматра да то доноси политичку штету, али да су били у праву што су инсистирали да се неће одлагати одлазак компанија у стечај.
"И то ћемо да радимо само у појединачних компанијама. Мислим да је договорено 16 компанија и мислим да ће то да створи здраву српску привреду", поручио је Вучић.
Он је истакао и да када у Србији неко каже да је за реформе, подржи га 95 одсто њих, али да кад им се каже шта су те реформе, „са вама не остаје ни пет одсто, зато што сви знају како би другачије и како би боље, супротно ономе што кажу Светска банка и ММФ“.
"На крају ми увек очекујемо да нам нешто падне с неба, а не себе да мењамо. У претходном периоду показали смо једну добру жељу да многе ствари у Србији променимо и волео то неко да призна или не , јесмо изменили", поручио је српски премијер и додао да је посао владе да направи добар амбијент и да проводи програм који је договорен са ММФ, те да то и раде.
Многе друге законе које смо доносили, и Закон о раду, о приватизацији, стечају, пензијама, Закон о инспекцијском пословању и Закон о планирању и изградњи у потпуности мењају наш пословни амбијент, додао је премијер, због чега је, каже, уверен да ћемо на светској "Doing" бизнис листи порасти за најмање 30 и 40 места захваљујући великим напорима и одговорном раду претходних шест месеци.
Каже и да Влада зна шта све треба да уради, те да до краја ове године и у следећој следи реформа државне управе.
"Крајњи циљ није да напакостимо политичким противницима, колико ће негде да буде отпуштено него колико ћемо успети да поправимо ефикасност и ефективност целог система и верујем да ћемо имати добре резултате по том питању", закључио је Вучић.
Поглавља у септембру, можда у јуну, можда ни тада
Вучић је изјавио да очекује отварање поглавља у преговорима са ЕУ најкасније у септембру, да ће се борити да то буде у јуну, али да наравно то не може да гарантује.
"Ви знате да сам ја песимистичан човек и очекујем да то буде најкасније у септембру, надам се у јуну, а можда не буде ни тад", рекао је Вучић.
Он је рекао да можда званичници ЕУ кажу "не" отварању поглавља због Газивода, али онда "морају да нађу новог премијера".
"Ако некоме хоће да узму сто одсто Газиводе, нека нађу другог премијера, ја то нећу да потпишем", рекао је Вучић.
Упитан да ли је очекивао раније отварање преговора о поглављима, Вучић је одговорио потврдно, али и навео да је очекивао бољи однос према Србији јер је у целом региону предузела најтеже економске мере, а са друге стране била и стуб политичке стабилности региона.
"Нисам сигуран да је Србија добила поштовање које сматрам да заслужује, али то не мења мој однос, јер сматрам да је пут у ЕУ једини озбиљан пут и стратешки пут за нашу земљу", рекао је Вучић.
Нека кажу да нема поглавља јер не дам Газиводе
Вучић је изјавио да ће вечерас са комесаром за проширење ЕУ Јоханесом Ханом разговарати о томе шта је конкретно разлог за неотварање поглавља у преговорима Србије и ЕУ, поручивши да то сигурно није због Бриселског споразума, за који тврди да је наша страна све имплементирала.
Он је новинарима у паузи конференције Савета страних инвеститора "Reality Check" рекао да још није формирана Заједница српских општина, на чијем формирању он инсистира од почетка.
Наводећи да ће вечерас с Ханом разговарати о томе шта је Србија до сада урадила, премијер је приметио да је све питање дијалога са Приштином, те поручио: "Немојте да нам кажете да поглавља нису отворена због Бриселског споразума, шта је то што Србија из тог споразума није испунила".
"Кажите лепо да је проблем у нечем другом, што нећеш да даш 100 одсто Газивода, ја нећу да дам. Нека кажу да због тога нема отварања", поручио је премијер.
Вучић је рекао и да је Београд нудио 50-50 одсто однос власништва, али да Приштина то није прихватила, додајући да је из Бриселског споразума остало шест од 15 тачака и поновио да се оне тичу ЗСО.
"Урадили смо и оно што је најтеже за Србију, а то је план о правосуђу и то смо потписали", поручио је Вучић.
Држава ће покушати да спасе 16 највећих фирми
Вучић је изјавио да ће држава покушати да спасе 16 највећих фирми које запошљавају највише људи, и да очекује да ћемо од ММФ-а добити годину дана да то урадимо.
"Покушаћемо да их спасемо и раније, али ћемо ипак дати рок себи од годину дана", навео је Вучић након конференције.
Неке од тих фирми су, како је навео, из хемијског комплекса, затим "Петолетка" за коју су заинтересовани Немци и Италијани, па ФАП, Симпо...
"Примера ради, мучимо се да решимо Симпо, конвертовали смо дуг у имовину државе и још покушавамо да спасемо ту фирму", рекао је премијер, поручивши да питање зашто се у последњих 20 година није радило на томе треба поставити неком другом.