Вести

ВУЧИЋ: ЕУ НАШ ИЗБОР, АЛИ НЕ ПОДРЖАВАМ СВАКИ ЊЕН ПОТЕЗ

Премијер Александар Вучић изјавио је да су европске интеграције пут Србије, али да Србија не може са одушевљењем прихватити сваки потез ЕУ. Крајем октобра нови преговори са ММФ-ом, истиче Вучић.

"Од мене нећете чути да Србија има друго место од пута ка ЕУ, то је наш пут, али немојте да тражите да показујем одушевљење за сваки њихов потез, као што је рецимо ово око Унеска. Волим ја заставу ЕУ, Италије, али највише волим заставу Србије и о томе морају да воде рачуна наши европски и сви други партнери", рекао је Вучић на отварању италијанске фабрике "Вибак" у Јагодини.

Вучић је рекао да за Србију економска ситуација не представља проблем, већ да га највише плаше политички проблеми које други изазивају.

Премијер каже да је Србија много уложила у региналну стабилност, безброј пута прећутала онима који су је провоцирали, али да није дозволила понижавање, ни у случају Хрватске, ни по питању резолуције у Уједињеним нацијама о Сребреници.

"То што смо безброј пута прећутали, то је не зато што смо слаби, већ зато што смо желели да нашим комшијама и европским пријатељима пружимо шансу да још једном сагледају ствари, да нас виде из бољег угла", истакао је Вучић.

Премијер указује како ће крајем октобра Влада кренути у преговоре са ММФ-ом, јер је жеља да се очува фискална стабилност, али и да обични људи осете бољитак.

"Нисмо задовољни како људи живе и зато ћемо сада, крајем октобра већ кренути у тежак задатак преговора са ММФ-ом јер не желимо да угрозимо нашу фискалну стабилност, а желимо да обични људи виде да могу да живе боље и да се наша трпељивост и рад исплате", поручио је Вучић.

Подсетивши да су претходне владе повећавале плате и пензије за пет и 10 одсто, а да је инфлација била 20 одсто, што је условило да су на годишњем нивоу плате и пензије биле смањиване и до четири пута, Вучић је поручио:

"Данас је нама инфлација два посто и гледаћемо да раст буде већи од инфлације, никакве трикове не продајемо никоме".

Поновио је да је Србија изашла из рецесије у тешкој години јер је влада кренула у мере фискалне консолидације, приметивши да није обичај да у време мера фискалне консолидације земља изађе из рецесије.

"Наш раст ће, и то 'захваљујући' суши ове године бити између 0,8 одсто и један одсто", рекао је Вучић, истакавши да је то велика ствар после пада прошле године и после драматичног пада од 2008-2012.

"Србија више неће ићи у рецесију и сваке године ће та стопа динамичног раста бити виша и виша", рекао је премијер додајући да је уз то влада успела да смањи и стопу незапослености, што су приметили и ММФ и Светска банка, ЕБРД.

Вучић отворио фабрику компаније "Вибак" у Јагодини

Премијер Александар Вучић захвалио је италијанским пријатељима који су омогућили отварање фабрике компаније "Вибак" у Јагодини и тиме обезбедили посао за више од три стотине људи.

Влада Србије, како је навео Вучић, уложила је осам милиона евра, инвеститор 60, а посао ће у новој фабрици имати 340 радника.

Премијер је након отварања фабрике у обраћању присутнима поновио да је Србија изашла из рецесије у тешкој години у којој је кренула у мере фискалне консолидације и поручио да више неће ићи у рецесију већ ће бити на путу динамичног раста.

"Сваке године та стопа динамичног раста биће виша и виша", рекао је Вучић, приметивши да, с обзиром да је и влада дала новац за нову фабрику, није проблем да пронађемо новац, те оценио да га имамо довољно, али га немамо за бацање.

Никада вам није жао да дате новац за запошљавање нових људи, рекао је премијер и захвалио градоначелнику Јагодине Драгану Марковићу што је пронашао инвеститора.

Приметио је, међутим, да није случај у свим локалним срединама да се потруде и пронађу инвеститоре него се чека на помоћ Владе Србије.

У том смислу премијер се у шали осврнуо и на речи директора "Вибак Балкани" Патриција Масинија који је рекао да су се "лепо договорили са Палмом и Дачићем, а рекли Вучићу - плати".

У овом је послу, додао је, Влада Србије све своје обавезе извршила како је и договорено.

Иначе, фабрика површине 70.000 квадрата изграђена је у Индустријској зони у Јагодини и планира извоз од 150 милиона евра, највише у земље Источне Европе, бившег Совјетског савеза и у регију Пацифика.