Вести

ВУЧИЋ: ПРЕДСТАВИЛИ СМО РЕЗУЛТАТЕ ЕКОНОМСКИХ РЕФОРМИ И НИСМО ЧУЛИ НИЈЕДНУ КРИТИКУ

БРИСЕЛ - Председник Владе Србије Александар Вучић изјавио је данас на скупу "Пријатељи Србије" у Бриселу да је затражио од шефова дипломатија земаља Европске уније да прва преговарачка поглавља са Србијом отворе много пре краја године.

"Урадили смо све што смо могли", рекао је Вучић новинарима после данашњег скупа коме је присуствовало 20 министара спољних послова чланица ЕУ и осам њихових заменика и државних секретара.

Домаћин скупа министар иностраних послова Аустрије Себастијан Курц честитао је Србији на позитивним и значајним реформама, али је додао да није добро што Србија годину и по дана после почетка приступних преговора још није отворила ниједно поглавље.

"Желимо да подржимо Србију на европском путу, а данас смо видели да у томе имамо подршку колега из ЕУ", рекао је Курц.

Министар иностраних послова Италије Паоло Ђентилони, који је уз аустријског колегу био домаћин данашњег скупа, казао је да сви уважавају констурктивну улогу Србије у напорима за очување стабилности на Западном Балкану, као и недогматски и прагматични приступ Београда решавању проблема.

Премијер Вучић је казао да је овај састанак био велика прилика да Србија кроз аргументе и чињенице покаже оно што је постигнуто у протеклих годину и по дана.

"Представили смо резултате економских реформи и нисмо данас чули ниједну критичку реч у вези с њима", рекао је Вучић, али је додао да је речено да треба спровести још неке делове Бриселског споразума.

"Ми ћемо наравно наставити да радимо на томе, али тражили смо да у ЕУ сагледају ширу слику", казао је он и додао да је на скупу више пута поновљено да је Србија стуб стабилности у региону.

"Тражили смо да се поглавља отворе много пре краја године. Урадили смо доста тога, а урадићемо још како бисмо постигли још резултата", казао је Вучић додајући да је веома позитивно што се чак 11 министара из ЕУ, плус два домаћина, укључило у дискусију на данашњем састанку.

Вучић је изразио очекивања да ће ЕУ наградити напоре који су до сада учињени на европским интеграцијама.

"Надамо се да ће ЕУ наградити не Владу Србије, него народ који заслужује бољу будућност", поручио је Вучић.

Упитан да ли је на данашњем састанку било коментара о недавној посети министра иностраних послова Русије Сергеја Лаврова Београду, Вучић је рекао да се о томе разговарало.

"Било је речи о усклађивању наше спољне политике са европском", казао је Вучић и додао да Србија врло добро зна своје обавезе према ЕУ, али и да жели да сачува добре односе са Русијом.

"То овде сви знају и ми немамо шта да кријемо", казао је он.

Састанку присуствује и шеф српске дипломатије Ивица Дачић.

О важности која се у Бриселу придаје овом скупу говори и то што је због њега померен почетак министарског савета ЕУ посвећеног избегличкој кризи, а међу "Пријатеље Србије" уврстио се и европски комесар за проширење Јоханес Хан.

Иако на формалном састанку министарског савета у понедељак неће бити дискусије о проширењу, главни циљ скупа у "Софителу" је да припреми терен да се што пре отворе прва преговарачка поглавља, што Аустрија и Италија већ дуже времена заговарају.

Премијер Вучић је више пута рекао да већ у јуну, а најкасније у септембру очекује отварање неколико поглавља, а пре свега 23 и 24 (правосуђе и основна права) и 35 (нормализација односа Београда и Приштине), која имају примат у преговарачком процесу.

"Ја разумем да у ЕУ постоји замор од проширења, али је код српског народа присутан замор од стрпљења", упозорио је Вучић у недавном интервјуу за РТС.

Европски званичници на питање о датуму отварања првих поглавља обично одговарају да очекују да ће се то десити "пре краја године", избегавајући да се одреде прецизније, јер зелено светло за тај корак морају да дају свих 28 чланица.

Незванично, међутим, Танјуг сазнаје да је у начелу постигнута сагласност да се формална одлука донесе на министарском састанку у септембру, а да се конкретна поглавља отворе у октобру, са чиме је сагласна и Немачка, која је донедавно била резервисана по овом питању.

"Данашњи скуп представља добру прилику да министри незванично прецизирају позиције својих земаља како на јесен, када се отварање поглавља званично нађе на дневном реду, не би било непријатних изненађења", казао је Танјугов дипломатски извор.

Отварање поглавља пре краја године

Премијер је уверен да је уверен да ће Србија до краја године отворити прва поглавља у преговорима са ЕУ.

"Надам се и очекујем да ће се то догодити у септембру, али још нисам изгубио све наде и за раније добијање првих отворених поглавља. То могу бити 23 и 24, која се тичу владавине права, 32 које се тиче финансијске контроле и 35, специфично само за Србију", рекао је Вучић за РТС после састанка "Пријатељи Србије" у Бриселу.

Вучић је рекао да је Србија веома цењена у Европској унији, да недвосмислено постоји подршка свих земаља ЕУ економским реформама и стабилизацији јавних финансија, а да је пред земљом да настави разговоре по одређеним питањима о дијалогу са Приштином.

"Од Србије се очекује да настави да буде сидро или стуб безбедности у региону и ми ћемо такву политику наставити да водимо, без обзира на политичку цену јер тиме купујемо будућност за нашу децу и земљу", рекао је премијер.

На питање да ли Србија има подршку Немачке, с обзиром да је министар спољних послова Италије рекао да постоји консензус око отварања поглавља, Вучић је рекао да је немачки министар Штајнмајер био веома отворен и јасан и да је ставио до знања чиме је све та земља задовољна.

Вучић је најавио да после Брисела путује у Берлин, где ће сутра ујутру разговорати са шефом Бундестага, као и да ће имати неколико важних неформалних састанака.

Он је истакао да је дијалог са Приштином главна ствар за представнике бројних европских земља и да ће Србија наставити да ради на томе, штитећи своје националне и државне интересе.

Вучић је рекао да је на скупу, којем је присуствовало 20 министара спољних послова чланица ЕУ и осам њихових заменика и државних секретара, подржана борба Србије за политичку стабилност у региону и не увек лаки ни популарни напори да се та стабилност одржи.

"Имали смо отворен и конструктиван разговор о наставку дијалога с Приштином и веома позитивне ставове имале су не само Немачка и Француска, већ све земље региона - Грчка, Кипар, Румунија, Бугарска, Мађарска, Словачка, Словенија, Хрватска, али и по први пут смо добили отворену подршку од Летоније, од прибалтичких земаља", рекао је Вучић.

Он је навео да велики број присутних министара говори о значају не догађаја не само за Србију, већ и за ЕУ.

Вучић је рекао да је данас било лепо бити Србин и грађанин Србије у Бриселу.

"Од наших аустријских, италијанских, али и од свих их осталих пријатеља чули смо искрену подршку за Србију, помало смо се осећали као део ЕУ и мислим да су нас на такав начин сви наши европски партнери тако и прихватали", истакао је он.

Вучић и Курц: Забринутост за Македонију

Премијер Србије рекао је и да Србија неће да се меша у унутрашње ствари Македоније, али је указао да региону никако нису потребни немир и нестабилност.

"Осећам и видим да нешто није у реду на Западном Балкану", рекао је Вучић новинарима и додао да се по први пут прибојава за стабилност региона.

"Не требају нам немири нити некаква искра која би могла да запали ватру, на пример у Босни или негде другде", казао је премијер.

Он је изразио наду да ће македонски народ превладати тешкоће које су га снашле и изаћи из кризе.

"Нећемо присуствовати никаквим демонстрацијама, нити се мешати у унутрашње ствари ниједног нашег суседа", рекао је Вучић.

Аустријски министар спољних послова Себастијан Курц такође је изразио забринутост због кризе у Македонији.

"Видимо да недостатак европске перспективе није добар за стабилност Македоније као ни за регион", рекао је Курц и истовремено захвалио Србији због конструктивне улоге коју игра у региону.

Јоксимовић: Отварање поглавља не би била награда већ вредновање

Министарка без портфеља задужена за европске интеграције Јадранка Јоксимовић очекује да ће након данашње конференције "Пријатељи Србије" у Бриселу и након наредне рунде дијалога Београда и Приштине бити јасније шта се од наше земље очекује у даљем процесу ЕУ интеграција. Министарка је истакла да би Србија отварању првих поглавља у процесу преговора са ЕУ могла да се нада у септембру.

"Можда и више од годину дана нисмо могли да добијемо прецизну слику о томе шта се тачно очекује, шта би то био дефинисан критеријум за отварање поглавља....конфузне поруке су стизале и били смо у једном лавиринту.

Очекујем да након овог састанка и наредне рунде дијалога Београда и Приштине добјемо неке јасне смернице", рекла је Јоксимовић за РТС и нагласила да је реч неформалном сусрету на коме се очекује да ће се отворено дискутовати о томе где је Србија у европским интеграцијама, шта би требало још да буде урађено, али ће бити говора и о реформским процесима који се у Србији спроводе.